Müzik Dinlerken veya Müzik Yaparken Beynimizde Neler Olur?

Gencer ⠀ Gencer

Müzisyenler enstrümanlarını ellerine her aldıklarında, müzik yaparken beyinlerinde havai fişekler patladığını biliyor muydunuz?


Müzisyenler kesin ve çalışılmış hareketlerini icra ederlerken dışardan sakin, odaklanmış ve belki de birazcık havalı görünüyor olabilirler. 🙂 Ama o anlarda beyinlerinin içinde bir parti dönüyordur. Bunu öğrenmek için bazı biliminsanları birtakım aygıtlar kullanarak müzik dinleyen insanların ve akabinde de müzisyenlerin beyinlerini müzik yaparken incelemişler. Ortaya çıkan sonuçlar göstermiş ki müzik, insan beyninde adeta coşkuyla kutlanan bir bayram etkisi yaratıyor. Özellikle de icra ederken!

Öncelikle müzik yaparken neler oluyor bununla ilgili bir video izleyelim!

Müzik yaparsanız, frontal lobunuz, motor ve duyu korteksiniz etkilenecektir. Müzik yapmak motor kontrol, somatosensoryel (bedensel-duyusal) dokunma ve işitsel bilginin koordinasyonunu gerektirdiği için, çoğu müzisyenin diğer insanlara kıyasla her iki elini de çok daha iyi kullandığı bilinmektedir. Sol ve sağ beyin arasındaki artan iletişim ağı, iki motor alanı bağlayan kalın lifler oluşturur. Bu alan müzisyen insanlarda müzisyen olmayanlara göre çok daha büyüktür.

1993’te yapılan bir araştırmada ise, 36 üniversite öğrencisi, önce IQ testinin sağ beyin yeteneklerini ölçen sorularıyla test edilmiştir. Testten sonra öğrencilere Mozart’ın “Re Majör, K 448 iki Piyanoluk Sonat”ı 10 dakika boyunca dinlettirilmiştir. Daha sonra öğrenciler tekrar test edildiklerinde, IQ skorlarının önceki değerlere göre daha yükselmiş olduğu gözlenmiştir. ‘Mozart Etkisi’ olarak tarihe geçen bu araştırma birçok farklı araştırmayı da beraberinde getirmiştir. Kimi araştırmacılar tarafından doğru olmadığı iddia edilen Mozart Etkisi, kimi araştırmacılar tarafından da doğrulanmaktadır.

Müziğin, insanlar üzerinde psikolojik bir etkisinin olduğu sürekli vurgulanmaktadır. Şarkı söylemek, ritimle hareket etmek, dinlemek ve çalgı çalmak bireyin müzikal oluşumları öğrenmesini sağlar ve bu etkinlikler, kişinin bedensel koordinasyon, zamanlama, hafıza, konsantrasyon ve dinleme becerilerini geliştirmeye yardımcı olur.

1) Müzik dinlerken, beyne giden kan ve oksijen miktarında artış olduğu için, uyarıcı ve harekete geçirici etkisi var.

2) Kalp atışlarını ve metabolizmayı doğrudan etkiler. İdmanlarda tempolu ve ağır müziğin etkileri farklı sonuçlar doğurmuştur.

 3) Müzik ilham verir, duyguları harekete geçirir ve yaratıcılığı artırır.

4) Müzik matematikseldir, karmaşık fikirlerin kolay çözülmesini sağlar.

5) Etkili öğrenmenin temel unsuru olan beynin, sağ ve sol yarım kürelerinin denge içinde çalışmasını sağlar.

 6) Belirli müzik türleri, huzur veren endorfin hormonunun salgılanmasını ve sakinliği arttırır.

Yorum yazın