Cumhuriyet’in Işığı, Hürriyetin Aşığı Mustafa Kemal Atatürk’ü Anlatan Filmler

Yağmur Ekin Yağmur Ekin

Askeri lise yılları, Zübeyde Hanım ve Ali Rıza Bey, pembe badanalı köşkten ve karga kovalayarak geçen çocukluğundan daha öte değildi okul kitaplarından öğrendiklerimiz. Oysa çok daha fazlası, çok daha nicesi vardı tarihte.
Ne mutlu ki, hayatını, sağlam kişiliğini, sevinç ve hüzünlerini anlatan kitaplar okuduk, filmler izledik büyüdükçe. Gerçek Mustafa Kemal’i tanıdık, putlaştırma iddialarına inat, çok derin bir muhabbetle sevdik O’nu.

Bu listede bize Atatürk’ü değişik açılardan anlatan filmler var. Belgesel tadında olan da var, dram türünde olan da. Ve bittabi, işimiz müzik olduğu için içerikte filmlerin müziklerini de bulacaksınız.


1) VEDA

veda Zülfü Livaneli’nin senaryosunu yazdığı, yönetmen koltuğuna oturduğu ve müziklerini bestelediği filmde Mustafa Kemal’in Selanik yıllarından Dolmabahçe’ye uzanan hayatını izliyoruz. Çocukluğunu, gençliğini ve yetişkin yıllarını 4 farklı oyuncunun canlandırdığı film (sırasıyla Kaan Olcay, Bartunç Akbaba, Sinan Tuzcu, Burhan Güven) 2010 yılında yayınlandı. Anlatımı kuvvetlendiren müzikleri ise duayen Zülfü Livaneli’ye bir kez daha hayran olmamızı sağladı. Film için Atatürk’ün sevdiği ‘Selanik Türküsü’ ve ‘Manastır’ın Ortasında’ gibi türküleri de tekrar yorumlayan Livaneli’nin, bu filmde en çok öne çıkan bestesi ise fon müziği olarak kullanılan “Veda” oldu.


2) MUSTAFA

mustafaUsta gazeteci ve yazar Can Dündar’ın yazıp yönettiği ‘Mustafa’ filmi, bize sadece Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü değil, aynı zamanda tüm yalın çıplaklığıyla bir ‘Mustafa’yı anlatıyor. Nesnel ve yargıdan uzak anlatımı sebebiyle kimileri tarafından Atatürk’ü aşağıladığı iddia edilen film, O’na tapmak yerine idelerini benimseyen ve izinden gidenlerden tam not aldı. 2008’de yayınlanan ve Yetkin Dikinciler’in oyunculuğuyla taçlandırdığı dramanın müzikleri ise Goran Bregoviç’e ait. El attığı her işte olduğu gibi Bregoviç bu yapıtta da bizleri fazlasıyla ihya etti ve filmin dokusu tamamlanmış oldu.


 3) DERSİMİZ ATATÜRK

dersimiz-ataturkFilmde, Atatürk’ün hayatını araştırması istenen bir grup 5. sınıf öğrencisinin, O’nu anlama yolundaki hikayelerini izliyoruz. Senaryosunu Turgut Özakman’ın yazdığı ‘Dersimiz Atatürk’ün yönetmen koltuğunda Hamdi Alkan var. Atatürk rolünde ise Halit Ergenç’i görüyoruz.

2010 yılında görücüye çıkan film, özellikle ilkokul ve ortaokul öğrencileri tarafından çok beğenildi.  Filmde kullanılan müzikler arasında ‘Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim’ adlı şarkı ise genel hitap kitlesi göz önüne alınırsa oldukça başarılı. Sözleri Burcu Güven’e, müziği ve düzenlemesi Aydın Sarman’a ait eseri çocuk solist Cem Güven seslendiriyor.


 4) SARI ZEYBEK

sari-zeybek

Atatürk’ün son 300 gününü anlatan bu şahane belgeselde 32. Gün grubunun imzasını görüyoruz. Belgeselin sunuculuğunu ise Can Dündar yapıyor. Hastalığının durumunun kötüye gittiği bu günlerinde yanında olan silah arkadaşlarının, tanıkların ve yakınlarının yazdığı notlar ve anıları ışığında toparlanan belgesel, 1993 yılından beri arşivlerimizde baş köşeyi almış bulunmakta. ‘Sarı Zeybek’, döneminde VHS formatında piyasaya sürüldü ve Türkiye’de ilk kez bir belgesel bu kadar büyük bir satış rakamına ulaştı.

Ruhumuza işleyen ney solosuyla bizi çocukluğumuzun 10 Kasımlarına götüren ‘Sarı Zeybek’ adlı şahane eser, derin anlatımıyla tanıdığımız Fahir Atakoğlu’na ait. Fon müziği olarak yıllardır oldukça sık bir şekilde kullanılmasına rağmen,hala ilk duyduğumuz andaki gibi tüylerimizi diken diken etmeye devam ediyor.


5) CUMHURİYET

cumhuriyetKurtuluş Savaşı yıllarını anlatan ‘Kurtuluş’ dizisinin ardından, proje yapımcı kuruluş TRT tarafından genişletilerek bir sinema filmi haline getirildi. Kuvva-i Milliye’nin Cumhuriyet’i ilan etme hazırlıklarını da içeriğine katan film, o zamana kadar çekilen en yüksek bütçeli filmlerden biri olma özelliğini taşıyor. 1998 yılında yayınlanan filmde Atatürk’ü Rutkay Aziz canlandırıyor. Senaryo ise yine ünlü tarihçi ve yazar Turgut Özakman’a ait.

Filmin müzikleri Muammer Sun’a ait ve her biri şaheser. Türkiye’nin dört bir yanında çeşitli senfoni orkestraları ve çoksesli korolar tarafından seslendirilen eserlerden en çok öne çıkanı ise ‘İzmir’in Dağları’ adlı marşın çoksesli düzenlemesi ve ‘Bozkırın Sesi’.

Her ‘an’ımız, her ‘anı’mız O’na dair. 10 Kasımlar hazinleştirdi bizi 78 yıldır, sarı hazanlardan öte.  Her şeye alıştık; annemizi, babamızı, sevdiklerimizi kaybettik, zaman ilaç oldu ve soğudu içimiz. Ata’mız ise geçmeyen, geçmeyecek tek yaremiz, tek yarimiz.

Yorum yazın