parça eşya taşıma eşya depolama şehirlerarası evden eve nakliyat istanbul evden eve nakliyat ofis taşıma
ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
Son Yazılar

Anasayfa > Özel Yetenek Sınavları > Marmara Üniversitesi Özel Yetenek Sınavı

Marmara Üniversitesi Özel Yetenek Sınavı
Son Güncellenme : 29 May 2013 14:30

Üniversitemiz;

1. Güzel Sanatlar Fakültesi

2. Atatürk Eğitim Fakültesi

3. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu

İlgili bölümlerine özel yetenek sınavı ile öğrenci almaktadır.

1. Güzel Sanatlar Fakültesi: 

Güzel Sanatlar Fakültemizin tüm bölümleri için (Sinema ve Televizyon bölümü hariç) yapılacak Özel Yetenek Giriş Sınavları eleme ve seçme olmak üzere iki aşamadan oluşur. Birinci Aşama Eleme Sınavı ve İkinci Aşama Seçme Sınavı.

Birinci Aşama Eleme Sınavı; tek oturumlu bir sınavdır. İkinci Aşama Seçme Sınavı, İlgili bölüm jürileri tarafından dosya değerlendirme ve sözlü görüşme şeklinde gerçekleştirilir.

Güzel Sanatlar Fakültesi web sayfasından bilgi alınabilir.

1.1. Başvuru Koşulları: 

ÖSYM tarafından her yıl yayınlanan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı Kılavuzunda, özel yetenek sınavı ile öğrenci alan kurumlara ilişkin başvuru koşulları geçerlidir. Adayın Özel Yetenek Giriş Sınavına başvurabilmesi için o yıl yapılan YGS sınavına girmesi ve YGS puan türlerinin birinden ek puansız 225 puan alması gerekir. YGS ve LYS sonucunda bir öğretim programına girmeye hak kazanmış olmak giriş sınavlarına katılmayı engellemez.

 

1.2. Sınavların Duyurulması:

Giriş sınavlarına ilişkin tüm bilgi, her yıl Fakülte Kurulunca onaylanan Giriş Sınavları Kılavuzunda yer alır. Sınav tarihi önkayıt tarihinden en geç 15 gün öncesinde Fakülte ve Rektörlük tarafından duyurulur.

 

1.3. Önkayıtlar:

Özel yetenek sınavı önkayıtları BYS (Bilgi Yönetim Sistemi) üzerinden online olarak yapılır. Adaylar başvuru esnasında en fazla 3 bölüm tercih ederler ve sistemde belirlenen ücreti ilgili bankaya öderler.

1.4. Değerlendirme:

Özel Yetenek Sınavı Puanı (ÖYSP), İkinci Aşama Seçme Sınavının birinci kısmı uygulama puanı ile ikinci kısmı dosya değerlendirmesi ve sözlü görüşme puanının toplamı olup 300 puan üzerinden hesaplanır. Adayların ÖYSP’sine; Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) ve alan kodları ile uyuşması halinde bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerden mezun olan adaylara uygulanacak AOBP ek puanı, ÖSYS Başvuru Kılavuzundaki ilgili esaslar çerçevesinde hesaplanarak Yerleştirme Puanı (YP) elde edilir.

 

1.5. Sonuçlandırma:

Kazanan adayların listesi üniversitemiz web sayfasından ilan edilir. Adaylar YP’ lerine göre en yüksek puandan başlamak üzere sıralanarak, Aday Bildirim Formunda seçtiği Bölümlere yerleştirilir. Adaylar sadece bir Bölüme kesin kayıt yaptırabilir. Kesin kayıtlarda YP’lerin eşit olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilir.

1.6. İlgili Mevzuat:

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Özel Yetenek Giriş Sınavları Yönergesi:

 

2. Atatürk Eğitim Fakültesi: 

Üniversitemiz Atatürk Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Öğretmenliği ve Müzik Öğretmenliği Anabilim Dallarına Özel Yetenek sınavıyla öğrenci alınır. Başvurular üniversitemiz web sayfası ve Atatürk Eğitim Fakültesi web sayfamıza ulaşılarak online olarak yapılabilir.

2.1. Başvuru Koşulları:

Fakültenin Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Özel Yetenek Sınavları için aday kayıtları Fakülte tarafından belirlenen tarihlerde ve yerlerde yapılır.

Başvuru için adayların o yıl yapılan YGS sınavına girmiş olması ve sınav sonucunda ek puansız 180,000 puan almış olması gerekir.

Müzik Öğretmenliği ve Resim-İş Öğretmenliği anabilim dallarından sadece birine başvuru yapılır.

Sınavlarda uyulacak esaslar, Dekanlık onayı ile hazırlanan ve önkayıt sırasında verilen Giriş Sınavı Kılavuzu ile adaylara açıklanır.

2.2. Değerlendirme:

Değerlendirmeler 100 puan üzerinden yapılır. ÖYSP’si (Özel Yetenek Sınavı Puanı) 50 puandan az olan adaylar başarısız sayılır. ÖYSP’si en az 50 puan olan adaylar için ÖSYS kılavuzunda belirtilen yöntemle özel yetenek sınavı puanı-standart puan (ÖYSP-SP) ve yerleştirme puanı (YP) hesaplanır. Adaylar YP’lerine göre en yüksek puandan en düşüğe doğru sıralanır. Yapılan sıralama ile belirtilen kontenjan sayısı kadar asil ve aynı sayıda yedek aday listeleri düzenlenir. Sınav sonuç listelerinde sonuncu adayla aynı notu alan aday varsa, öncelik ÖYSP’si yüksek olan adaya verilir. Puan eşitliğinin devamı halinde; sırasıyla, adayların YGS puanlarının yüksekliğine ve yaşlarının küçük olmasına bakılır.

2.3. Sonuçlandırma:

Sınav komisyonunun kesinleştirdiği listeler dekanın onayı ile belirtilen tarihlerde üniversitemiz web sayfasından ilan edilir. Adaylara şahsen bir duyuru yapılmaz. Kesin kayıt işlemleri,  dekanlık tarafından ilan edilen tarihlerde ve Fakülte Öğrenci İşleri Bürosunda yapılır. Belirtilen süre içinde kesin kayıtlarını yaptırmayan adaylar kayıt haklarını kaybederler. Sınavı kazanan asil adaylar, listede ilan edilen kesin kayıt süresi içinde gerekli belgeleri eksiksiz olarak Fakülte Öğrenci İşleri Bürosuna teslim etmek suretiyle kayıtlarını yaptırır. Kesin kayıtların son günü boş kalan kontenjan sayısı kadar yedek liste ilan edilir. Belirlenen yedek adaylar belirtilen tarihlerde kesin kayıtlarını yaptırmak zorundadır. Kontenjan dolmadığı takdirde, yedek listede geriye kalan adaylar Fakülte Öğrenci İşleri Bürosuna bir dilekçe ile başvurup kesin kayıt talebinde bulunurlar. Talepler yedek listedeki sıraya göre değerlendirilip yapılır.

2.4. Önkayıt:

Özel yetenek sınavı önkayıtları BYS (Bilgi Yönetim Sistemi) üzerinden online olarak yapılır. Adaylar başvuru esnasında en fazla 3 bölüm tercih ederler ve sistemde belirlenen ücreti ilgili bankaya öderler.

2.5. İlgili Mevzuat:

Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Özel Yetenek Sınavları Yönergesi

Yorumlar

Bu Yazıya 12 Yorum Yapılmış

 • can 02.06.2013 Paz 19:55:24

  Erzurum atatürk üniversitesinden mi bahsediyorsunuz siz ? 180 baraj puani kesin mi 2013 yılı icin ?

 • Sarp ARICILAR 02.06.2013 Paz 20:26:44

  Merhaba Can.
  Şu anda Okuduğunuz başvuru koşulları Marmara Üniversitesi’ne aittir.

 • ekin başak yıldız 03.06.2013 Pts 22:17:59

  O kadar bilgi var yalnız tarih yazmıyor bilgi verebilir misiniz

  • Sarp ARICILAR 04.06.2013 Sal 17:17:27

   Merhaba Ekin,
   Daha tarihleri resmi olarak açıklanmadığı için bilgi veremiyoruz. Lütfen takip etmeye devam ediniz.

 • bülent aslanboğa 04.06.2013 Sal 19:32:24

  geçen seneki sınav ve oturumlar çok karışıktı

 • free 06.06.2013 Per 16:26:21

  marmara müzik bölümü kapanacak haberleri vardı kesin alım var mı yok mu ?

 • israfil çelen 16.06.2013 Paz 16:35:58

  sınav kriterleri varmı acaba onları yazabilirmisiniz

 • nur 21.06.2013 Cum 13:32:09

  marmara müzik öğretmenliği bölümü bu sene açılmayacak mı? bilen varsa lütfen paylaşsın. resim öğretmenliği var, müzikle ilgili bir sey yazmıyor.

 • eda 22.06.2013 Cts 12:15:26

  başvuru tarihlerini nedir acaba ?

 • hasibe 22.06.2013 Cts 13:27:40

  Sınav tarihleri ne zaman açıklanacak ?

 • dilek 07.07.2013 Paz 17:41:50

  mrb sınav tarihleri bellimi.teşekkrler

 • melis 02.09.2014 Sal 15:41:18

  2. aşama seçme sınavında eleme yapılıyormu

Yorum Yap

Bu Yazılar Dikkatinizi Çekebilir

Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir
ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
trend wp
0,469 saniyede 91 sorgu yapıldı.
istanbul nakliyat istanbul evden eve nakliyat izmir istanbul evden eve nakliyat izmir istanbul evden eve nakliyat bakırköy evden eve nakliyat üsküdar evden eve nakliyat bahçeşehir evden eve nakliyat beylikdüzü evden eve nakliyat ataköy evden eve nakliyat şişli evden eve nakliyat