İnönü Üniversitesi Özel Yetenek Sınavı

Sarp Arıcılar Sarp

 

İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Programı 2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı Ön Kayıt ve Yetenek Sınavı Kılavuzu

 

ADAY KABUL ŞARTLARI

a) Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak.

b) 2013 yılı YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5, YGS-6 puan türlerinin herhangi birinden en az 140 puan almak.

c) Başvuru form dilekçesi (Başvuru formu online olarak www.inonu.edu.tr adresinden doldurulacaktır.)

d) Sınava Giriş Belgesi (Başvurusu kabul edilen her aday, 21.06.2013 tarihinden itibaren giriş belgesinin çıktısını web üzerinden alabilecektir. Adaylara Fakültemiz tarafından giriş belgesi gönderilmeyecektir. )

 

YETENEK SINAVI TARİHİ VE YERİ

Öğrenci kontenjanı : 2013 ÖSYS Klavuzu’nda belirlenen kontenjan

ÖSYS Klavuzu’nda belirlenen kontenjan Başvuru tarihi : 03-20 Haziran 2013

Sınav tarihi : 25-26-27 -28 Haziran 2013

Sınav saati : 08.30

Sınav yeri : İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi C Blok Ahmet Adnan Saygun Konferans Salonu

 

 

SINAVIN YAPILIŞI

Sınav iki aşamalı olarak yapılır.

 

Birinci Aşama:

A) Adayların müziksel işitmeleri ölçülür. Bu aşamada dikte ile birlikte iki ses, üç ses, dört ses, ezgi ve tartım (4 ölçü) sorulacaktır. Dikte kağıdı üzerinde işaret niteliği taşıyan yazı, çizim, rakam, boya vs. işaret bulunamaz. Bu kurala uymayan kâğıtlar tutanakla iptal edilir.

B) Birinci aşamadan 50 puan ve üzeri alan adaylar ikinci aşama sınavına alınacaktır.

İkinci Aşama:

1) Müziksel söyleme: Adayın sesini kullanmaya ilişkin özellikleri ve becerileri ölçülür. Adaylar İstiklal Marşı’nı doğru, temiz bir sesle ve anlaşılır bir Türkçe ile söyleyeceklerdir. Adaylar ayrıca sözleri Türkçe olan bir parçayı seslendireceklerdir.

2) Müziksel çalma: Adaylar piyano, gitar, mandolin, keman, bağlama, ud, kanun, viyola, çello,kontrobas (bölümümüzce temin edilir) kabak kemane, blok flüt vb. çalgılardan biri ile kendi hazırladıkları bir parçayı çalacaklardır. Adayların bu sınavda, çalmaya yönelik özellikleri ve becerileri ölçülecektir. Doğallık ve yumuşaklık, doğru ve temiz çalma, teknik ve eserin düzeyi, müziksel yorum, aranan özelliklerdir.

 

ADAYLARIN DİKKAT ETMELERİ GEREKEN HUSUSLAR

Her aday sınava gelirken yanında;

 

Birinci Aşamada:

1. Özel kimlik belgesini (Nüfus cüzdanı ya da pasaport. Başka kimlik kabul edilmeyecektir. Nüfus cüzdanı mutlaka fotoğraflı olacaktır.)

2. Sınava Giriş Belgesini (Başvurusu kabul edilen her aday, 21.06.2013 tarihinden itibaren giriş belgesinin çıktısını web üzerinden alabilecektir. Adaylara Fakültemiz tarafından giriş belgesi gönderilmeyecektir. )

3. Silgi ve yumuşak uçlu kurşun kalemini getirmek zorundadır.

 

İkinci Aşamada:

1. Özel kimlik belgesini,

2. Sınava giriş belgesini,

3. Çalgısını, getirmek zorundadır.

 

Adaylar sınavlara girmek için o sınavın başlayacağı saatten yarım saat önce ve yanlarında getirmeleri gerekli belge ve gereçlerle birlikte sınav yerinde hazır bulunurlar. Özel yetenek sınavı başvurularının planlanandan fazla olması halinde sınav mesai saatleri dışına taşabilir. Bu durumda Sınav Yürütme Kurulu’nca sınav yerinde adaylara açıklama yapılır. Adayların sınav sırasında uymak zorunda oldukları kurallar, görevlilerce kendilerine hatırlatılır.Kurallara uymayanlar veya sınav disiplinini bozanlar ile kendileri yerine başkasını sınava sokanlar sınav dışı bırakılır ve haklarında yasal işlem yapılır. Sınavlar kamera ile kayda alınır. Yetenek Sınavı Salonu’nda adayların (kapalı dahi olsa) cep telefonu, ses kayıt cihazı, kamera ve benzeri özelliklere sahip araçlarla girmeleri yasaktır.

 

SINAVLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

1. Her iki aşamada da değerlendirmeler 100 tam puan üzerinden yapılır.

2. Birinci aşama sınavı adayların müziksel işitme yetenek düzeylerini saptamak için yapılır.

3. İkinci aşamaya girmeye hak kazanan adayların puanları , ikinci aşama sınavına %50 oranında katkıda bulunur.

4. İkinci aşama sınavı; adayın çalgı çalma ile sesini kullanma yeteneklerinin ölçülmesini kapsar. Çalgı çalma yeteneği %25, sesini kullanma yeteneği %25 üzerinden ölçülür.

5. Özel yetenek sınavı sonuçları jüri tarafından Dekanlığa bildirilir ve Dekanlıkça ilan edilir.

6. Kesin kayıt hakkı kazanmaya esas olacak hesaplama ve sıralama (Ortaöğretim Başarı Puanı-OBP belli olduktan sonra) 2013-ÖSYS Kılavuzundaki usul ve esaslara göre yapılır. Sınavı asil ve yedek listeden kazanan adaylar Üniversitemizin Web sayfasında ilan edilir.

 

SINAV SONUÇLARININ İLANI VE KAYIT

a) İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Programı’na kesin kayıt yaptırmaya hak kazanan asil ve yedek adaylar, Eğitim Fakültesi Dekanlığı’nca Üniversitemizin Web sayfasında ilan edilir.

b) Asil ve yedek listeden kazananların kayıtları, Eylül ayı içinde Üniversite tarafından ilan edilecek kayıt dönemi içinde, Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı’nca, öğrencinin başvurusu üzerine yapılır. Asil listeden kazanan adaylar belirtilen tarihlerde kayıtlarını yaptırmadıkları taktirde kayıt haklarını kaybederler.

c) Asil listeden kayıt yaptırmayanların yerine kontenjan doluncaya kadar yedek listeden adaylar sırası ile çağrılır.

41 yorum

  nur 29 Mayıs, 2013 Cevapla

  İnönü üniversitesi kendi sitesinde tarihi yayınlamamış. bu tarihler doğru mu. neden kendi sitesinde yok?

  Kamer ERZURUMLUOGLU 30 Mayıs, 2013 Cevapla

  Gazi Eğitim Fakültesinin Müzik bölümü yetenek sınavı tarihleri açıklandı mı acaba? Teşekkürler.

  Sarp Arıcılar
  Sarp Arıcılar 30 Mayıs, 2013 Cevapla

  Merhaba Kamer Bey,
  Gazi Eğitim Fakültesi ve Devlet Konservatuvarı sınav tarihleri daha açıklanmadı. Açıklandığı an Müzik Günlüğü’nde yayınlayacağımızdan emin olabilirsiniz. Lütfen Özel Yetenek Sınavları bölümümüzü takip etmeye devam edin.

  Rukiye 1 Haziran, 2013 Cevapla

  merhaba ben malatyalıyım ygs den 333 aldım müzik öğretmenliğine girme şansım ne kadar yeteneğimede güveniyorum yardımcı olurmusunuz

  Sarp Arıcılar
  Sarp Arıcılar 1 Haziran, 2013 Cevapla

  Merhaba Rukiye Hanım, yukarıda da belirtildiği gibi 2013 YGS sınavından 140 ve üstü almanız sınava girmeniz için yeterli bir puan. 140 barajının üstüne çıkmış, sınava başvuran kişilerin puanları da sizin aldığınız puanın derecesi açısından önemli. Sadece YGS puanı değil, aynı zamanda yetenek sınavının da önemli olduğu bu sınav için, genel bir şey söylemek doğru olmaz. Müzik Günlüğü olarak sınava girecek tüm arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz.

  Rukiye 1 Haziran, 2013 Cevapla

  teşekkür ederim peki ygs puanı bana hiç mi öncelik tanımaz

  yesari 2 Haziran, 2013 Cevapla

  Sınav ücreti ile ilgili bir bilgi var mı elinizde ?

  erdem ekici 3 Haziran, 2013 Cevapla

  slm bu bilgileri ben araştırdım ama bulamadım kesinmi kesinse nasıl başvuruyoruz bilgi verirmisiniz ilk defa gireceğim teşekkürler

  cansu ünlü 4 Haziran, 2013 Cevapla

  merhaba sarp bey,İnönü üni devlet konservatuarı sınav tarihleri ne zaman?we kayıt şartları neler?bilgilendirirseniz çok sewinirim..

   Sarp Arıcılar
   Sarp Arıcılar 4 Haziran, 2013 Cevapla

   Merhaba Cansu,
   Şu anda İnönü Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın bu konuda bir duyurusu bulunmamaktadır. Üniversitelerin bu konudaki güncel duyurularını, sınav tarihlerini öğretnmek için Müzik Günlüğü’nü takip etmeye devam ediniz.

  cansu ünlü 4 Haziran, 2013 Cevapla

  devlet konservatuarı ilgili tüm bilgileri paylaşırsanız sewinirim ayrıca.çünkü net üzerinden bulamıyorum

  büşra çin 4 Haziran, 2013 Cevapla

  Ben ziraata para yatırmak için gittim. Sınav tarihinin altında bir 50tl birde 150 tl yazan yer var hangisine yatırıcam??

  htc 5 Haziran, 2013 Cevapla

  inönü üni. müzik bölümü için sınav ücreti ne kadar olduğu belirtilmemiş. Bilen var mı acaba?

  yasemin n 7 Haziran, 2013 Cevapla

  aynen 200 liraymış şimdi aradım oha ya yapmasınlar şunu izmirde bile yok ne oluyor bunlara 🙁

  fatma 10 Haziran, 2013 Cevapla

  inönü üniversitesi zaten para kazanmak için bu kadar erken yapıyor sınavı.paranıza yazık boşu boşuna gidip kendinizi yormayın taa oralara kadar..

  erdem ekici 10 Haziran, 2013 Cevapla

  yardımcı olurmusunuz sarp bey atmden nasıl yatıracaz harç olarakmı yatıracaz parayı bilgi verirseniz seviniriz 🙂

  melis 11 Haziran, 2013 Cevapla

  rukiye hanım 333 puan yapmışsanız sayısal sözel bilemicem artık o alanda bir tercih vermeyi neden denemiyorsunuz.4 yıl güzel sanatlar lisesinde düzgün bir müzik eğitimi almak için uğraşıyoruz sizse ygs nin size bir avantajı olurmu diye düşünüyorsunuz ayıptır ya. yeteneğinize güveniyorsanız eğer ygs puanı ile fark atmaya değil yetenek ile park atmaya gidin!

  nur 12 Haziran, 2013 Cevapla

  sınav ücreti nasıl yatırılıyor biri anlatabilir mi lütfen. 50 ve 150 dıye ıkı secenek var. nasıl yapacağız bırı acıklarsa cok sevınırım.

  erdem ekici 12 Haziran, 2013 Cevapla

  ben inönü üniversitesni aradım sordum isterseniz güvenmiyorsanız araayp sorabilirsiniz 🙂

  Melisa 13 Haziran, 2013 Cevapla

  merhaba ben ön başvuruyu yapıp parayı yatırdıktan sonra başvuruyu tamamlamak için tekrar sayfaya girdim yazdığım şifreyi kabul etmedi bende şifremi unuttum kutucuğuna tıkladım şifre e postama gitti fakat e postam açılmıyor şifreyi tekrar nasıl alabilirim yardımcı olurmusunuz

  oğuzhan gürel 13 Haziran, 2013 Cevapla

  sınav ücreti 200 liramı yaa gerçekten….. birde sınav tarihi sitede 25-28 haziran olarak verilmiş doğrumu

  deham 13 Haziran, 2013 Cevapla

  herkes hakkını arasın ve bu sınav adil olsun bence herşeyden önemlisi bu.. paranın değeri, önemi, yok.. herkese başarılar; ben de orda olcmmm 😉

  Aziz kurt 14 Haziran, 2013 Cevapla

  İnönü Üniversitesi Konservatuvar yetenek sınavları açıklanmadi mi?

  tuğba gamze 15 Haziran, 2013 Cevapla

  200 nedir ya ben denizliden gelcem yol, kalma, yeme içme 300 bi malatyaya 500 yatırırsam.. neyse hayırlı işler !

  yasemin n 15 Haziran, 2013 Cevapla

  Arkadaşlar yardım eder misiniz şu para yatırma işini beceremedik IBAN istiyor yatırırken banka ama ben üniversiteyi aradım 2 defa bana yatırırken inönü üniversitesi çıkıyor dedi hiç bir yerde IBAN ı bulamadım? yatıranlar nasıl yatırdınız?

  fatih 16 Haziran, 2013 Cevapla

  Yasemin, ben yatırdığım kadarıyla anlatayım sana. Yanlış hatırlamıyorsan ödemeler’den, eğitim ödemelerini oradan da üniversitelerden, İnönü Üniversitesini seçiyorduk. Bir de her ATM’den para yatırılmıyor onu da belirteyim.

  ezgi yaşlak 17 Haziran, 2013 Cevapla

  arkadaşlar öğrencim için araştırıyorum yardımcı olur musunuz.140 puanla hangi üniversitelere giriliyor.

  yasemin n 17 Haziran, 2013 Cevapla

  Anladım evet onu fark ettim gittiğimiz atmde yoktu heralde içeriden yatırıcam yardımın için teşekkür ederim

  Alp Haner 22 Haziran, 2013 Cevapla

  Merhaba arkadaşlar ben şuan bir okula kayıtlıyım özel yetenek sınavına girmek icin okuldan hangi belgeyi almam gerekiyor veya ben lise’den diplomamı alırken aslı gibidir onaylatmıştım o olabilirmi? yardımcı olursanız sevinirim

  melis başak 10 Eylül, 2013 Cevapla

  arkadaşlar ben 2 yıldır giriyorum buranın sınavına ben ettim siz etmeyin yazık vereceğiniz paraya zamana yazık

  fatma 31 Ocak, 2014 Cevapla

  merhaba arkadaşlar ben şuan kahramanmaraş güzel sanatlar lisesi müzik bölümü öğrencisiyim malatya inönü üniverstesine gitmeyi düşünüyorum sizce nasıl

  gizem 26 Mayıs, 2014 Cevapla

  fatmacığım sakın böyle bir şey yapma. malatya iyi değil geçen sene bütün asiller başka yerleri kazanıp gittiler. hatta şu an 1 tanede açık var. kötü… hiç iyi değil. bu benden sana bir dost tavsiyesi…

  FADİME ŞANLI 30 Mayıs, 2014 Cevapla

  merhaba arkadaşlar.ben ağrı İbrahim çeçen üniversitesinde okuyorum Malatyalı yım okuduğum bölüm den pek memnun değilim müzik konusunda büyük bi yeteneğim var ve kendi memleketim de müzik öğretmenliği okumak istiyorum .
  .
  ama kendimi bu alanda pek geliştiremedim gerek maddi gerekse manevi nedenlerle. bir tek sesim iyi birde kendi kendime fülüt çalmayı öğrendim. bu yetenek sınavı için yeterli değil biliyorum ygs ye de girdim puanım da iyi ama kararsız kaldım emin değilim bu yıl girmeli miyim yoksa seneye iyi bi hazırlanıp öyle mi gireyim ne dersiniz

  buğrahan kurt 14 Haziran, 2014 Cevapla

  s.a inönü ünüversitesinin bu yıl ki yapacağı genel yetenek sınavı için ne kadar para yatırmamız gerekiyor bilginiz varmı

Yorum yazın