Hüsnü Arkan “Kırık Hava”

Turgay Geyik Turgay Geyik

Hala duymayan,bilmeyen var mıdır? Belki.

 

Ezginin Günlüğü ‘nden tanıdığımız biricik Hüsnü‘cüğümüz 2010’da Ezginin Günlüğü‘ne veda etti ve dördüncüsü yolda olmak üzre üç solo albüm (Solo,Yalnız Değiliz,Kırık Hava) bir tane de ‘5 Mayıs‘ isimli single yaptı. Gruptan ayrılınca bi düşündüm; ‘’nasıl olcak Hüsnü‘süz ki’’ dedim. Sonra denk geldi ve editörlerimizden Sarp’la beraber Batman’da bir konserlerine gittim, gayet oluyormuş. Ama Ezginin Günlüğü’nde eksikliğini hissetmemek ne mümkün; dile kolay 1993’ten bu yana çıkan albümlerinin hepsinde sesini,nefesini duymaya alışmışız. Rüya gibi şarkılar, albümler kazandırmışlar müzik deryasına beraber. Sıcacık duygularla sımsıkı tutulmuş elleri, tatlı flörtleşmeleri, ilk gençlik aşklarını, yaşamın zorluklarını, çaresiz hissettiğimiz anları naif ve şirin ezgilerle tatlı tatlı anlatmışlar bize yıllarca. Akşam yürüyene sokak lambası, gündüz yürüyene sokak kedisi olmuşlar. Sizi seviyoruz Ezginin Günlüğü.

ezginin-gunlugu

Ben bir müzisyenin uzun soluklu bir grup tecrübesinden sonra kariyerine solo albümlerle devam etmek istemesini, gerek sözlerle gerek müzikal olarak kendini daha iyi ifade etme isteğinin ağır basması olarak görüyorum. Ülkemizde de birçok başarılı ve iyi ki olmuş dediğimiz (İlhan ŞEŞEN, Demir DEMİRKAN, Barış MANÇO, Şebnem FERAH vs.) örneklerini görmemiz mümkün.

husnu-arkan

Hüsnü ARKAN‘ın az sonra bahsedeceğim Kırık Hava isimli albümü de bu ayrılma ve nirvanaya ulaşma örneklerinden birisi işte. Arkadaş, bu nasıl bir kafa, bu nasıl bir müzik algısı, adam resmen iğne iplik kullanmış, ilmik ilmik örmüş albümü ve kendinden beklendiği gibi hiç bir sentetik ses kullanmadan tertemiz ve gerçek enstrüman sesleri duyduğumuz akustik bir albüm yapmış. Ayrıca, Birsen TEZER, Cem ADRİAN, RUBATO gibi isimleri de albüme konuk alarak bizi oturduğumuz yere çivilemeyi bilmiş. ‘Gönül Yarası‘ isimli şarkıda Cahit BERKAY‘ın yaylı tamburunu da duyacaksınız. Neyi,kimi dinlediğimizi bilelim di mi eheh.

Albümde 3 tanesi düet olmak üzere toplamda 10 şarkı var. Gerek sözleri, gerek doyumsuz müzikalitesi ile albümün tamamı bir şarkı bile atlanmadan yıllar yılı bıkmadan usanmadan dinlenebilir.

He unutmadan, albüm plak olarak da satışa sunuldu. Plak çalarınız varsa albümün plağını mutlaka alın ki albüm sizden uzun yaşasın. Aşağıya da duygu durumunuzu bi şeettiriverin. Görüşmek üzere!

Yorum yazın