Fazıl Say’dan Güzel Yaz Gecelerine “Chopin: Nocturnes”

Gencer ⠀ Gencer

Çağdaş klasik müzik dünyasının beste ve yorumlarını hayranlıkla takip ettiği Türk piyanist Fazıl Say, bu yeni albümünde Chopin’in ölümsüz noktürnlerine dokunuyor. Cesur ve eşsiz bakış açısıyla öne çıkan sanatçı, Romantik dönemin “gece” kavramıyla özdeşleştirilen bu seriyle, 19. yüzyılın büyüleyici müzikal atmosferini günümüze büyük bir ustalıkla taşıyor.

Fazıl Say’ın notu:

“Chopin’in noktürnleri; romantik dönemin piyano için yazılmış en meşhur, en güzel , en tanınmış parçalarıdır ve piyano denildiğinde akla gelen ilk eserlerdir. Noktürn gece çalınan müzik anlamına gelen bir terim. Bu sebeple güzel yaz gecelerinin sakin müziğidir. Noktürnlerin hislendiren, sakinleştiren , duygulandıran melodik yapısıyla, yaz gecelerinde keyifle dinlenebilecek ve insana meditasyon gibi gelecek bir albüm olduğunu düşünüyorum. Stresli ve zor hayatlarımızda bu parçaların , bu yaz bizi bir suyun sakinliğine ve bir rüzgârın naif esintisine doğru çekip ,ruhlarımızı dinginleştireceğine inanıyorum”

 “Chopin: Nocturnes” Ada Müzik Etiketiyle 4 Haziran’da Raflarda!

“Hayatımda ilk kez bir Chopin albümü kaydediyorum, çünkü Chopin çalmak ile ilgili belirli fikirlerim vardı. Chopin, piyano müziğinde devrim yaptı, şiirsel olan birçok yeni ses kattı. Chopin’in müziği şiirseldir. Dünya’nın çok zor zamanlarına tanıklık ediyoruz. Fakat, bu müziği çalınca hepsini unutuyorsunuz.”

Ön Sipariş için tıklayın.

Yorum yazın