Fazıl Say’a Büyük Ödül!

Gencer ⠀ Gencer

Fazıl Say dünyanın en prestijli müzik ödülü ‘Beethoven Ödülü’ne layık görüldü!Türkiye’nin yetiştirdiği dünya çapındaki müzisyenlerden Fazıl Say, büyük besteci Beethoven adına verilen “Uluslararası İnsan Hakları, Barış, Özgürlük, Yoksullukla Mücadele ve İnkulisyon Ödülü”nün bu yılki sahibi olacak.

Almanya’nın eski başkenti Bonn’da faaliyet gösteren Beethoven Akademisi tarafından ilk kez geçtiğimiz yıl verilen Beethoven Ödülü, 17 Aralık’da düzenlenecek büyük bir konser eşliğinde Fazıl Say’a takdim edilecek.

Çeşitli ülkelerden müzisyenlerin sahneye çıkacağı ödül törenin konuşmasını bir süredir Almanya’da yaşayan Gazeteci-Yazar Can Dündar yapacak.

fazil11111

Fazıl Say ve Almanya

Müzik eğitiminin bir bölümümü Almanya’da tamamlayan ünlü müzisyen, geçtiğimiz yıllarda dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi bu ülkede de önemli ödüllere layık görüldü.

Bu yıl sonuna kadar Frankfurt Alte Oper’in “misafir sanatçısı” olan Fazıl Say, 2013 yılında Almanya’nın önemli klasik müzik etkinliklerinden “Rheingau Müzik Festivali”nin ödülünü ve aynı yıl Echo Müzik Ödülü’nü almıştı.

Fazıl Say, kısa bir süre önce de “Şarkılar” konserleri için Solist Seranad Bağcan’la birlikte Almanya’nın çeşitli kentlerinde sahneye çıkmıştı.

Akademiden açıklama

Beethoven Akademisi’nden yapılan açıklamada, Fazıl Say’ın kültürlerarası diyalog için çok yönlü çalışmalar yaptığına işaret edildikten sonra şu ifadelere yer verildi:

“Besteleriyle Doğu’ya özgü çeşitli temaları, savaş, nefret ve yıkımlara ilişkin izlenimleri, çeşitli boyutlarıyla müzikal olarak yorumluyor.”

“Mozart ve Beethoven’le birlikte Türkiye’nin dört bir köşesini dolaşıyor. Türkiye hükümetini kültürler arasında köprü kurmak için çaba göstermediği ve diyaloğu reddettiği gerekçesiyle eleştiriyor.”

“Açıkladığı görüşleri nedeniyle uzun süre mahkemelerde yargılandı, ‘dini değerleri aşağılama’ suçlamasıyla Eylül 2013’te 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.”

“Federal Almanya Meclisi (Bundestag) milletvekilleri de bir açıklama yaparak buna karşı çıkmıştı. Avrupa Birliği’nin ‘Uluslararası Diyalog Elçisi’ olan Say, 2016’de beraat etti.”

Törende sahne alacak sanatçılar

Uluslararası Beethoven Ödülü töreni kapsamında gerçekleştilecek konserde yer alacak müzisyenlerden bazıları şöyle: İkiz piyanistler Ferhan ve Ferzan Önder, aynı ödülü geçtiğimiz yıl alan piyanist Aeham Ahmet (Suriye), piyanist Maria Ntokou (Yunanistan), bağlama sanatçısı İbrahim Keivo (Suriye), piyanist Kerim Said (Filistin), Luisa Imorde (Almanya), “Şam Beşlisi” (Damaskus Streich-Quintett) ve “Bonn Voice Korosu”…

Konserde ünlü besteciler Ludwig van Beethoven ve Franz Liszt’le Fazıl Say’ın eserleri çalınacak. Fazıl Say’ın da Aşık Veysel’in eserlerinden “Kara Toprak”ı seslendireceği öğrenildi.

Konserin geliri çatışma bölgelerinde kültür projelerine…

Beethoven Akademisi, “sosyal ütopist” ve “toplumasal vizyoner” olarak gördükleri ünlü Müzisyen Ludwig van Bethoven adına, geleneksel klasik müzik ödüllerinin yanısıra, halklar arasındaki ilişkileri güçlendirme hedefiyle dünyanın çeşitli çatışma bölgelerindeki kültür projelerini desteklemeyi hedefliyor.

Federal Almanya Kalkınma Yardımları Bakanı Gerd Müller’in himayesinde verilen ödül töreni, 26 Aralık akşamı “Deutschlandradio Kultur” tarafından yayınlanacak.

17 Aralık’ta Bonn’da gerçekleştirecek ödül töreni ve konser için satışa sunulan biletlerden elde edilen gelirin de bu amaçla değerlendirileceği açıklandı.

İlk kez geçtiğimiz yıl verilen ödül, ülkesindeki şiddete karşı müziğiyle mücadele eden, bombalanmış kent yıkıntıları arasında verdiği konserlerle insanlara “savaşın ortasında bir parça normallik” sunmayı hedefleyen, ancak piyanosunun IŞİD tarafından yakılmasının ve karşı karşıya kaldığı tehditlerin ardından ülkesinden ayrılmak zorunda kalan Suriye piyanist Aehem Ahmet’e verilmişti.

 

 

11 yaşımdan beri Beethoven çalıyorum. Çalışıyorum. Bütün bir ömür. Çok emek ve çok ruh ile. Benim doğamda Mozart yorumcusuyum. Mozart’ın gizli sihirli kapısı bana açık. Beethoven’e ise emek ile ulaşmaya çalıştım hep. Bazen becerebildim bazen beceremedim. Ama daha dur. Bitmedi ömür. Daha iyi çalışlar gelecektir. Klasik müziğin en büyük oskarı Beethovenpreis için teşekkürler. Jüri üyesi onurlu ve dahi meslektaşım Martha Argerich’e de tüm desteği için teşekkürler. Hayatta çok emek verip “hala istediklerimi yapamadım” dediğim bir ikinci konu da kültürlerin dostluğudur .. zor konu. Hele şu dönemde… Müzik. Doğu. Batı… Her şey ne kadar daha anlaşılır olabilirdi… ödül töreninde yapacağım konuşmamda bu dostluğum değerini, insanoğlu, insan türü, insanlık, insaniyet gibi değerlere değinmek istiyorum. Bu konuda Çok şey öğrendiğim Beethoven ve Aşık Veysel eşliğinde. Törem 17 Aralık’da Beethoven’ın doğduğu BONN kentinde. Dostlarımızı bekleriz.

Fazil Say (@fazilsay) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()Bize bu gururu yaşattığın için Teşekkürler FAZIL SAY! 🙂


Kaynak: http://bianet.org/bianet/sanat/180940-fazil-say-a-beethoven-odulu

 

Yorum yazın