Fatih Erdemci “Kapılar” ile geri döndü!

Sarp Arıcılar Sarp

Fatih Erdemci, “Kapılar” isimli albümü ile 18 yıl sonra müzik hayatına geri döndü.
1997 yılında ilk şarkısı “Ben ölmeden Önce” ile büyük bir ün kazanan şarkıcı, İlk albümünden sonra (1999) müzik kariyerine uzun bir ara vermişti. Yapımcılığını Ada Müzik firmasının üstlendiği “Kapılar” albümü ile  müzikseverlerle tekrar buluştu. Albümün Aranjörlüğünü, tanınmış orkestra şefi ve besteci Murat Cem Orhan yaptı. albümdeki bütün şarkıların söz ve müzikleri ise Fatih Erdemci‘ye ait.

Fatih Erdemci, yeni albümü “Kapılar” ve 18 yıl aradan sonra tekrar müzik kariyerine geri dönmesi hakkında şunları söyledi: 

“Bunca zaman içinde bana inanan, yaptığım müziği seven yol arkadaşlarımı buldum. Birlikte bestelerimi düşündük. Şarkıları sahnede pişirdik, olgunlaştılar. Uzun zaman içinde birikmiş şarkılardı. Sonunda artık zamanının geldiğini düşündük. Yaş aldıkça şarkılarımın da benimle beraber olgunlaştığını fark ettim. Daha az noktalar kullanan, sakin ve noktalı virgüllerle dinleyiciyi de içine katan, aslında söyledikçe şarkılarımın dışına taşan ve söylemediklerimi de dinleyiciye bırakan şarkılar… Herkesin kendi hikayesini bir şarkıda bulmasını umduğum bu albümün elbette besteleri de ince ince dantel işler gibi örüldü. Çoğunlukla canlı enstrüman kullanmayı tercih ettik. Kendisini uluslararası platformlarda ispat etmiş usta müzisyenlerle çalıştık. Amacım sözler kadar bestelerin de yoğun derinlikli ve kendi başına anlam içeren kalitede olmasıydı. Uzun zamandan sonra yeniden müzikseverlerle buluşuyorum. Bu serüvende yanımda olan herkese, özellikle Jehan Barbur, Akın Eldes ve Pamela Spence’e teşekkür ederim.”

Kaynak: Orhan SENCER / İSTANBUL, (DHA)

Fatih Erdemci Kimdir?

1970 yılında dünyaya gelen Fatih Erdemci  ilkokul ve Ortaokulu İstanbul’da tamamlamıştır.  1998 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil bölümü’nü bitirmiş ve mezun olmuştur. Daha çok küçükken müzikle tanışan Fatih Erdemci Lise dönemlerinde gitar çalmaya başlamış ve bazı müzikli mekanlarda sahne almıştır.

İlk albümü’nü 1998 yılında ( 9’da 9 isimli albüm) çıkarmış özellikle “Ben Ölmeden Önce” isimli şarkısı ile büyük bir ün kazanmış ve beğeni toplamıştır. Uzun yıllar bu şarkı ile radyo ve televizyonlarda sıklıkla çalınmış, kanalların top listelerinde en üst sıralarda yerini almıştır.

1999 yılında ise “Yaşamak Zor” isimli 2. albümünü çıkartan Fatih Erdemci‘nin bu albümündeki bütün şarkılarının söz ve müziği kendisine aittir .

Fatih Erdemci Kapılar Albümü

Yorum yazın