Farklı, İlgi Çekici; Aynı Zamanda Tuhaf Olan 5 Enstrüman

Gencer ⠀ Gencer

Bazı çalgılar vardır, elinizin uzanabileceği yahut aklınızda sesini kolayca canlandırabileceğiniz kadar yakındır. Bazı enstrümanlar ise enderliği ve hatta tuhaflığı ile karşımıza çıkar. İşte bu tuhaf çalgıların bir kaçını sizler için derledik.


1) Zeusafon

Adını Yunan Tanrısı Zeus‘tan alan ‘Zeusaphone’ adlı bu tuhaf çalgı, temelde bir Tesla Bobini.

Tesla bobininin küçük modifikasyonlarla müzik aletine çevrilmiş haline deniyor. Bir transistör ile elektriğin şiddeti, seslerin yüksekliklerini ayarlamak için kullanılıyor ve klavye yardımıyla icra ediliyor. Hem bilim, hem müzik hem de muhteşem bir görsel şölen içeren bu çalgıyı, Darth Vader’ın muhteşem eşliği ile dinleyin:)


2) Teremin

Çalışma mantığında radyo frekanslarının parmak hareketleri ile ayarlanabilmesi yatıyor. İşin içinde radyo frekansları olduğu için icracının parmaklarına baktığımızda gözle görebileceğimiz bir yüzeyle temas etmediklerini görüyoruz. Kendisine dokunulmadan çalınan bu çalgının hem sesi hem de icra hali biraz alışılagelmişin dışında görünüyor. Bir zamanlar korku filmlerinde yoğun olarak kullanılan teremin, bu yüzden olsa gerek biraz ürpertici bir tınıya sahip gibi hissettirebiliyor. Fakat daha objektif bir kulakla dinlediğimizde aslında korku dışında türlü duyguları da yansıtabilen güzel bir elektronik çalgı olduğunu görüyoruz.


3) Hidrolofon

Şanslısınız! Artık banyo saatleri sadece duş başlığına şarkı söyleyen sıradan insanlarınki gibi geçmeyecek! Duşakabine alacağınız bir hidrolofon ile farkınızı gösterin; banyolarınızı bir karnavala dönüştürün. Sıcak yaz günlerinde gitarla Akdeniz Akşamları’na tercih edip serinleyeceksiniz 😀

Hava yerine su basıncı ile çalışan, yani hidrolik bir çalgı olan hidrolofon internet dünyasında ‘Hidrolik Org’ olarak da geçebilmektedir. Ba­zen ses hey­kel­le­ri sı­nı­fı­na da da­hil edi­len ens­trü­ma­nın hal­ka açık alanlarda hey­kel gi­bi sergilenmiş pek çok ör­ne­ği var­dır. Gö­rü­nüş ola­rak flü­tü an­dı­ran ens­trü­man­da de­lik­ler­den ha­va ye­ri­ne su çık­mak­ta­dır. Bir tür sulu flüt diyebiliriz aslında kendisine:)


4) ‘Earth Harp’

Tanıştıralım, bu çalgı yeryüzündeki en büyük arp! En büyük özelliği de akustiğini herhangi bir yerden alıyor olması: Anıt, plaza, müze… Herhangi bir mimari yapıya kurulabilen bu çalgının tasarımcısı William Close. Kendisine enstalasyon ya da başka bir deyişle yerleştirme sanatçısı diyor ve aslında birbirinden ilginç çalgıları tanıttığımız bu içeriğe kendisinin tasarladığı onlarca çalgıyı koyabilirdik. Çünkü tasarımı kendisine ait 100’ü aşkın tuhaf çalgısı var. Biz her videosunu buraya ekleyemesek de, bir tapınağı çalgıya dönüştürdüğü bir videosunu sizlerle paylaşmak istedik.


5) Yaybahar

”Müzik: İnsan ve evren arasındaki köprü” adlı kitaptan ilham alan ve dünya çalgılarının zenginliğine olan ilgisi ile yeni bir çalgı tasarlama fikrini hayata geçiren Görkem Şen’in icadı: Yaybahar. Bu çalgının varoluşunu anlayabilmek için onun nasıl doğduğunu, nerden ilham alınarak ortaya çıktığını özellikle belirttim. Çünkü yaybaharı dinlediğimizde bu çalgıyla sıradan melodiler çalınmadığını göreceksiniz. Karşılacağınız müzik: ‘Daha derin ve iç dünya ile ilişkili bir müzik.’

Bahsi geçen kitap, sufi bir yazar tarafından kaleme alınmış ve adından da anlaşıldığı gibi evren ile insan arasında kurulan köprü hakkında… Tıpkı yaybaharın gövdesiyle telleri arasında kurulan köprü gibi… Evrenin gizli kalmış sırlarını arayan tınılar ortaya koymak için yaratılmış bir müzik aleti yani anlayacağınız.

Biz bu müziği dinlerken farklı çalgıların esintilerini hissettik yaybaharın tınısında. Elektronik seslerin doğal yollarla yapılanı gibi sanki.

Lafı daha çok uzatmadan sizi evren ve insan arasındaki ilişkiyi arayan müzik ile baş başa bırakalım:


 

Yorum yazın