Bir Doz Müzik

Zehra Özer Şahin Zehra

Bazen içinizden bir şeylerin ritmini tuttuğunuz oluyor mu? Merak etmeyin, doğuştan!

İnsanoğlu yüzyıllardır ritmin ve seslerin içinde. Üstelik daha bir mercimek tanesi kadardan bu yana. İlk ritm algımız anne karnında oluşuyor.  Annenin kalp atışı. Tık tık, tık tık, tık tık… Hatta bebekleri o plasenta içinde glom glop bir suyun içinde duyduğu uğultunun bile rahatlattığı ön görülüyor. Bebek dünyaya geldiği andan itibaren anne karnındaki kalp ritmini duymak istiyor ve anne kucağında daha hızlı uyuyor. Çevrenizde kaç kişi yeni doğmuş bebeğini aspiratörü açıp o seste uyutmuş bir sorun. İşte o anne karnı plasenta içinde sudaki derin uğultu- ilk ses ! Çok ilginç değil mi? Evet maalesef müzikten uzaklaşamazsınız!  Ta içinden geliyorsunuz (:

muuFarabi Türk müziğindeki makamların direk olarak duygularını yazmış: Rast makamı sefa ve neşeyi, hicaz makamının insana alçak gönüllülük verdiğini belirtmiş. Tüm makamlara duygu yüklenmiş, bizlere iletiliyor…Müziğin varlığı antik dönemlerden bu yana da var ve devam ediyor. Tedavi amaçlı, inanç esaslı  bir çok ayinde kullanılmış. Müzik vücuda doğrudan etki edebilen gücünü taa antik dönemden bu yana sürdürüyor. Yani başınız ağrıyorsa bir doz müzik iyi gelecektir. Atalarımız öyle diyor.

Günümüzde ise konu ile ilgili yapılmış bir çok deney hatta veri ve tez var. Müzik beynimizde belirli bölgeleri uyarıyor. Korteks adı verilen bölümdeki kanlanma ve oksijeni artırıyor. Bu değişimler ölçülüyor. Direk vücudunuza bağlanan müziğin etkisi yorumlanabiliyor böylece. Müzik sizi o anki duygu bilirliğinizle birlikte bambaşka hislere- eğlenceye, hüzne veya mutluluğa eriştirebiliyor. O an dinlediğiniz müzik endorfin salgınızı artırıyor ve baş ağrınızı unutuyor ya da zaten endorfine boğulmuş vücut baş ağrısından vazgeçiyor.

gh

Düşüncelerinizin kapılarını açmak istiyorsanız bir tutam müzik iyi geliyor. Müzik sağ ve sol beyin arasındaki bağlantıyı kolaylaştırıyor. Gitmek istediği yere nöronları çabuk ulaştırıyor diyebiliriz. Düşüncenize bir kayık olup boğulmamasını sağlıyor.

Her duyduğumuz ritmde-melodide aslında fark etmeseniz de analitik bir yorum var ve bu analitik uyum sizin düşüncelerinize karışıyor- karmaşadan kurtarıyor sizi. Düşüncelerinizi düzenliyor.

Yer yer ellerinizi terlemesine, gözünüzün seğirmesine-yaşlanmasına ya da dudağınızın kenarında bir gülümsemeye dönüşüyor.

Zaman yönetiminde müziğin yine ilaç olduğunu biliyor muydunuz? Zihnimizi yavaşlatmak ya da hızlandırmak sizlerin elinde. Daha sakin ya da çabuk! Zamanı yönetebiliyorsunuz.

Tüm bu etkileri kendi üzerinizde güzel bir playlistle deneyimleyebilirsiniz. Unutmayın müzik ruhun gıdasıdır, vitaminidir. Bol dinlemeler, afiyet olsun.

Yorum yazın