Bir Dalda İki Kiraz: Senfoni ve Rock

Yağmur Ekin Yağmur Ekin

Biri kimi kitleler tarafından ‘gıy gıy o ne yaa’ diye tabir edilen klasik müzik, diğeri ergenliğinde günlerce yıkanmayan asi çocukların yaşam tarzı ‘rock&roll’. Rakıyla çay gibi, peynirle reçel gibi, baklavayla ayran gibi ilginç bi ikili, lakin hastası da çok.

Listemizde bu sevişmeyi bize en başarılı biçimde aktarabilmiş gruplar/sanatçılar ve senfoni orkestraları var. Bakalım aklımız evvel değilken bize yaylıyı, brassı dinlemeyi ve aynı zamanda pogo ortasında kalıp zıplamayı kimler başartmış:

 

1) ŞEBNEM FERAH-İSTANBUL SYMPHONIC PROJECT

2007’de gerçekleşen bu konserin ne mutlu ki şahane bi DVD kaydı da var, açıp açıp çoşuyoruz. Ülkede klasik müzik denince akla gelen en baba isimlerden olan Orhan Şallıel yönetimindeki orkestranın ve Şebnem Ferah’ın sahne arkadaşlarının uyumu nefis.

Şebnem’in vokali üstüne söyleyecek söz zaten bulamıyoruz yıllardır. Kadın acayip, kadın başka boyutta, kadın üretiyor ve biz asla sıkılmıyoruz. Neyse, o apayrı bi başlık konusu.

Sizi pis siyah t-shirtlüler, sizi çürük Conversliler sizi. Konserde bulunan herkese saygılar! (ironi, hasetlik,fesatlık had safhada.)

 

2) BULUTSUZLUK SENFONİ

Yine bi Orhan Şallıel çalışması. Adam yememiş içmemiş, devlete kapağı atıp ‘bagetimi sallarım, maaşımı alırım’ dememiş, çalışmış da çalışmış. Saç kıvırlarından öpüyoruz, canımız.

Bulutsuzluk Özlemi ’yle çok iyi bir iş çıkarmışlar. Lakin, sahne kayıtları bittabi Şebnem’de olduğu kadar net değil. Ama üzülmeyin, pırıl pırıl albüm var.

Her ne kadar Serdar Öztop ’u kareye bi türlü alamayan kameramanın  -hatamız varsa affet kardeş, teknik bilgim az- kulaklarını sağlam çınlatsak da, video videodur. Önceden video mu vardı, internet mi vardı, piiii.. Kadir kıymet bilin biraz.

 

3) KISS – SYMPHONY ALIVE 4


Nerde o eski sahne şovları, peheheey’ diye iç mi geçiriyorsunuz? ‘Havai fişeksiz, ateş gösterisiz, kansız/tersiz konsere konser demem’ mi diyorsunuz? Alın size spike, alın size deri, alın size makyaj, alın size Kiss.

Bi Orhan Şallıel klasiği olarnaldsadjad.. Tabii ki değil yavrum, tabii ki değil çocuğum!  Zikrini toparla, kalk bi çay iç, kalk bi mandalina soy öyle gel.

2003 yılında yapılan bu konserde fikrimce orkestra -gerek Kiss’in sahneyi doldurması gerek de yeterince gürültülü olmasıyla- biraz geri planda kalmış. Orkestra üyelerinine de klasik Kiss makyajı yapmayı unutmamışlar, çok minnoş değil mi?

Taam biliyoruz, görüntü kalitesi yine kötü. Ama o yıl ben lise sondaydım ve Melbourne’e gidip konseri adamakıllı kaydedecek cihazım/param/öngörüm ve bu girişimimi hoşgörüyle karşılayacak ebeveynim yoktu. Affedin, bilemedim.

 

4) SCORPIONS – BERLIN PHILHARMONIC ORCHESTRA

Herkeşler yapar da baba Scorpions eksik kalabilir mi? Asla. İyi ki de kalmamış.

Şu güzelliğe bi bakın. Zannımca yaylılarla rock enstrümanlarının uyumunun daha başarılı örneğini bulmak epey zor. ‘Still Loving You’ zaten böğrümüzü deşiyor yıllardır, ama bu hali bi başka be günlük.

2000 yılında yapılmış konser. Söyleyecek pek söz yok, kıskançlık ve iç geçirmeyle şarkıyı dinledikten sonra listemize devam ediyoruz. Bu arada listeyle eş zamanlı olarak şarkıları da dinliyoruz değil mi? Emeğe saygı, lütfen. Benimkine değil la, ben yattığım yerden gri eşofmanımla yazıyorum bildiğin. Ama müzisyenlere saygı. Evet.

 

5) METALLICA – S&M


En güzelini en sona bıraktım genjler. Şimdi ben bu şahane konserden hangi parçayı seçem, oy ben nerelere gidem, vay ben nası edem.. Mesleğimi seçerken bu kadar düşünmedim ya.

Ben bu albümü hatmettim günlük. Ömrümün yarısınca dinledim,ama bıkamadım. Sabah kalktım dinledim, gece yattım dinledim, aşık oldum dinledim, birine kızdım dinledim, hasta oldum dinledim, dinledim ha dinledim. Elime kalem verin, partitürlerini* yazayım divizeleriyle** birlikte, o derece. (*,**bilmiyorsan araştır, uyuma!)

Kemer tokasına gurban olunasıca sayın –rest in piizMichael Kamen, Orhan Şallıel’in bi üst modeli. Düzenlemeler kendisine ait, ve üzgünüm bayağılaşacağım için ama EF-SA-NE.

Ben bu albümü sana anlatmam günlük. Bilmiyorsan öğren diye yazarım, biliyorsan tekrar dinle diye yazarım, lakin anlatmam. Dinle ve keşfet. Zaten neyi anlatıcam, ‘böyle kızgın kumlardan serin sulara atlar gibi ımmmhh’ mı diycem? Ama dinle, pişman olmayacaksın

 

Bir listemizin daha sonuna geldik. Cümle çok klişe ama valla bi listenin daha sonuna geldik sevgili günlük, yapacak bi’şey yok. Lütfen beğeni derecenizi butonlayınız, görüşleriniz bizim için çok önemli. (aha, bi klişe daha.) Yeşili de seviniz, ayıyı da öpünüz.


Hazırlayan: Yağmur EKİN

Yorum yazın