ALS-MNH Hastası Alper Kaya, Gözleriyle Flüt Çaldı

Yağmur Ekin Yağmur Ekin

İzmir’de 28 yıldır ALS-MNH hastası olan ve son 14 yıldır solunum cihazına bağlı olarak yaşamını sürdüren göz doktoru Alper Kaya , ALS-MNH Derneği İzmir Şubesi tarafından düzenlenen etkinlikte sahne aldı. Alper Kaya, Ahmet Adnan  Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleşen konserde İspanyol müzik araştırmacısı Zacharias Vamvakousis’in geliştirdiği ” Eye Harp ” isimli bir bilgisayar programı sayesinde flüt çaldı.

 

Hastalığına teşhis konulmadan önce müzikle yakından ilgilenen Kaya, boynundan aşağısı felç olana kadar çalışma hayatına devam etti ve gitarını yanından ayırmadı. Hastalığına yurt dışında da çare arayan fakat bulamayan Kaya’ya bu süreçte kendisi gibi doktor olan eşi ve kızı Ece destek oldu.

 

Tekerlekli sandalyede hayatını sürdüren Alper Kaya, özel bilgisayarı sayesinde daha önce sadece işaret parmağını kullanarak bir kitap yazdı. Yaklaşık iki yıl önce internette tanıştığı Zacharias Vamvakousis ile birlikte program üzerinde çalışan Alper Kaya, sonunda yarım kalan hayalini gerçekleştirdi. Geçirdiği bir kaza sonucu engelli olan müzisyen arkadaşı için yapabileceklerini düşünürken Kaya’yla tanışan Vamvakousis, bunun üzerine programla ilgili çalışmalara başladı. Vamvakousis, konser günü sürpriz yaparak Türkiye’ye geldi ve Alper Kaya’yı yalnız bırakmadı.

 

Konser sonrası mutluluğu yüzünden okunan Kaya,  amacının ALS hastalığı konusunda farkındalık yaratmak olduğunu belirtti. “Ben solunum cihazıyla nefes alıyorum ama bu akşam insanlarla bir arada aynı nefesi aldığımı hissettim. Kendimi daha iyi ifade ettiğimi, dayanışmayı hissettim.” dedi.

Kaya, kullandığı ”Eye Harp” isimli programı tüm bedensel engellilerin internetten bedava indirebileceğini belirtti.

”Bu sistem göz ve baş hareketleriyle kullanılıyor. Bilgisayar ekranında özel bir disk var ve ben orada istediğim enstrümanı kullanabiliyorum. Dünyada müzik yapan engelli hasta çok. Hastalığım boyunca hiç ümidimi kaybetmedim. Yıllardır solunum cihazıyla yaşıyorum. Nefes varsa umut da vardır. Bu sözü de karşılaştığım ALS hastalarıyla paylaşıyorum.”

 

 

Yorum yazın