30 Nisan Uluslararası Caz Günü

Günlük Editörü Günlük Editörü

 

Yeni ResimUmudumuz CAZ!..

Unesco ve Thelonious Monk Caz Enstitüsünün kuruculuğunu üstlendiği, bu yıl ikincisi kutlanacak olan Uluslararası Caz Gününe İstanbul ev sahipliği yapacak. Bu haber caz müziğinin henüz geniş kitlelere sirayet edememiş, fakat birçok önemli caz müzisyenine sahip olan ülkemiz için umut verici. Etkinliğin resmi sitesinde; özellikle cazın “dünyanın her yerindeki insanları birleştirmedeki diplomatik rolüne” dikkat çekiliyor. Ayrıca caz gününün hedeflerinden bir kaçı da şöyle sıralanıyor;

 

 

-Uluslar arası işbirliği ve iletişimi güçlendirmek,

2012 Jazz Günü kutlamalarından, New Orleans.

-Kültürler arası diyalog ve karşılıklı anlayış için gereken farkındalığı yükseltmek,

-Cinsiyet eşitliğini desteklemek,

-Toplumsal değişim için gençlerin rolünü güçlendirmek,

-İfade özgürlüğünü geliştirmek,

-Her türlü ayrımcılığı ortadan kaldırmak,

-İnsan hakları ve insan gururuna saygı göstermek,

-Kültürler arasındaki diyalogu ve çeşitliliği geliştirmek.

Unesco’ nun da belirttiği gibi; “farklılıkları ortadan kaldıran” bir müzik türü olması, cazın en önemli özelliğidir, diye düşünüyorum. Ayrıca, belirtilen bu hedefler bir gün gerçekleşirse, eminim işte o zaman dünya tam anlamıyla yaşanacak bir yer olur.

Son olarak bu gün ile ilgili bir ironiye de dikkatinizi çekmek isterim. Bu müziğin doğumuna sebep olan, özgürlüğü elinden alınmış ve ötekileştirilmiş birçok insan, nereden bilebilirdi ki gün gelecek farklılığımızdan doğacak bir müzik,  tüm dünyada kutlanacak ve bunun nedeni, bu müziğin farklılıkları birleştirmedeki rolü olacak.  Uzun ve anlaması zor bir cümle oldu değil mi? Tıpkı caz müziğinin üstlendiği görevler gibi!..

Ayrıntılı bilgi için Uluslararası caz günü resmi sitesine bakabilirsiniz; http://jazzday.com/

Yazar : GÖKHAN ÖZTÜRK

Yorum yazın