2018 Eurovision’u kazanan şarkı: “I’m not your Toy”

Gencer ⠀ Gencer

Lizbon’da yapılan 63. Eurovision Şarkı Yarışması’nda kazanan isim İsrail’i temsil eden yarışmacı Netta Barzilai oldu.

Portekiz’in başkenti Lizbon’da düzenlenen finalde 26 ülke Eurovision şarkı yarışmasına katıldı. Halk ve jüri oylamalarının ardından İsrailli Netta Barzilai, “Toy” şarkısıyla 529 puan alarak birinci olan isim oldu.

Daha önce 3 birincilik elde eden İsrail, böylece yarışmada dördüncü kez birinci olurken, Netta Barzilai ilk açıklamasında “Çok mutluyum, çeşitliliği desteklediğiniz için teşekkür ederim.” dedi. Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin temsilcisi Eleni Foureira “Fuego” isimli şarkısıyla 436 puan alarak ikinciliği, Avusturya temsilcisi Cesar Sampson ise “Nobody But You” isimli şarkısıyla 342 puan alarak Eurovision’da üçüncülüğü elde etti.

Yarışmanın en tatsız anı!

Birleşik Krallık temsilcisi SuRie’nin performansı sırasında bir protestocu sahneye çıkarak şarkıcının elinden mikrofonu aldı. “Birleşik Krallık medyasındaki Naziler, özgürlük istiyoruz!” diye bağırdı. Bu sırada 29 yaşındaki şarkıcı en az 10 saniye mikrofonsuz kaldı. Güvenlik güçleri, protestocuya müdahale ederken SuRie, şarkısını seslendirmeyi sürdürdü. Yayıncı kuruluş, güvenlik güçlerinin müdahalesi sırasında ekrana izleyiciler arasında yer alan İngilizleri getirdi.

Türkiye 2012’den beri Eurovision’a katılmıyor.

Türkiye, komşu ülkelerin birbirlerine oy verdiği, bunun da puanlamada haksızlığa yol açtığı sebepleri ile yarışmada 2012 yılından beri yer almıyor. Türkiye, en son Can Bonomo ile yarışmaya katılmıştı ve 7. olmuştu.

Yorum yazın