18. Uluslararası Antalya Piyano Festivali Müzikseverlerle buluşmaya başladı!

Gencer ⠀ Gencer

18. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, Manolo Carrasco ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in performansıyla başladı.

Antalya Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Antalya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde 1 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek 18. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, İspanyol Flamenko Piyanisti Manolo Carrasco’nun özel gösterisi Sounds from Spain (İspanya’dan Sesler) ile başladı.

Festivalin AKM Aspendos Salonu’nda düzenlenen açılış konserine müzikseverler yoğun ilgi gösterdi.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, İspanya’nın büyük piyanist ve kompozitörü Carrasco’nun festivalin geçen yıl da sanatçısı olduğunu, festivalin bu yıl Carrasco ile açılmasının kendileri için mutluluk kaynağı olduğunu kaydetti.

Antalya’yı müzik şehri yapmak için ilerlemeye devam ettiklerini belirten Türel, şunları söyledi:

“Türkiye’nin en büyük zenginliklerinden biri müziktir. Müziğimizin kökeninde 3 kıtanın bütün müziklerinin zenginliği var. Ancak tıpkı Türk mutfağı gibi Türk müziği de maalesef dünyada hak ettiği yerde değil. Antalya, Türk kültürünü dünyaya tanıtma misyonu olan bir şehir olarak, müzik alanında da misyona sahip diye düşünüyorum. Piyano festivalimiz de bize bu misyonda yol açan ve ilham veren bir gelenek haline gelmiştir. Huzurlarınızda bize bu yolu açan tüm eski belediye başkanlarına, sayın hocam Gürer Aykal’a ve festivalde yer alan tüm sanatçılarımıza teşekkür ediyorum. En büyük teşekkürüm de bu festivalleri yaşatan Antalya halkınadır.”

İspanya’dan Sesler isimli özel gösterisinde dünyaca ünlü Francisco Tarrega, Enrique Granados, Isaac Albeniz, Manuel de Falla, Luigi Bocherini gibi isimlerin eserleri sunan Carrasco’ya konser boyunca 6 flamenko dançsısı ve 7 müzisyen eşlik etti.

Konser sonunda sanatçı Carrosco, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’i sahneye davet ederek birlikte piyano çaldı. Başkan Türel ve Manolo Carrasco ile “Bir Başkadır Benim Memleketim” şarkısını çaldı. Carrosco ve Türel’in şarkısı salonu dolduran müzikseverler tarafından büyük beğeni toplarken dakikalarca ayakta alkışlandı.

Festival süresince 468 müzisyen Antalyalı müzikseverlerin huzuruna çıkacak.

 

18. Uluslararası Antalya Piyano Festivali Programı

  • 1 Kasım 2017 Çarşamba: Manolo Carrasco ‘İspanya’dan Sesler’
  • 4 Kasım 2017 Cumartesi : Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Şef: Gürer Aykal, Solist: Stéphane Blet
  • 8 Kasım 2017 Çarşamba: Cem Esen ‘Kamuran Gündemir Anısına’
  • 10 Kasım 2017 Cuma: Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Şef: Gürer Aykal, Solist: Emre Elivar ‘Cumhuriyet Bestecileri’
  • 15 Kasım 2017 Çarşamba:  Cemil Yener Gökbudak ‘Genç Yetenekler’
  • 17 Kasım 2017 Cuma: Ariadna Castellanos
  • 22 Kasım 2017 Çarşamba: Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Şef: Hakan Şensoy, Solist: Çağ Erçağ & Nurkan Renda ‘Senfonik Anadolu Rock’
  • 26 Kasım 2017 Pazar: Luz Casal ‘Romantizmin Tutkulu Sesi’
  • 1 Aralık 2017 Cuma: Akdeniz Filarmoni Orkestrası, Şef: Leonard Slatkin, Solistler: Güher & Süher Pekinel

Biletler: http://www.biletix.com/etkinlik-grup/133006418/TURKIYE/tr

Program Afişi

Kaynak

Yorum yazın